CLA Online Coaching Program

Canadian Lacrosse Foundation

Most Valuable Players

2013 - Dan Lintner, Whitby Warriors, Ontario
2012 - Dillon Ward, Orangeville Northmen, Ontario
2011 - Curtis Knight, Whitby Warriors, Ontario

2010 - Robert Church, Coquitlam Adanacs, British Columbia
2009 - Adam Jones, Orangeville Northmen, Ontario
2008 - Stephen Keogh, Orangeville Northem, Ontario
2007 - Cody Jamieson, Arrows Express, Six Nations, Ontario
2006 - Shawn Evans, Lakers, Peterborough, Ontario
2005 - Ilija Gajic, Lakers, Burnaby, British Columbia
2004 - Nenad Gajic, Lakers, Burnaby, British Columbia
2003 - Luke Wiles, Athletics, St. Catherines, Ontario
2002 - Nick Patterson, Lakers, Burnaby, British Columbia
2001 - Matt Vinc, Athletics, St. Catharines, Ontario
2000 - Matt Roik, Lakers, Burnaby, British Columbia
1999 - Gee Nash, Warriors, Whitby, Ontario
1998 - Cam Sedgwick, Lakers, Burnaby, British Columbia
1997 - Mike Wye, Warriors, Whitby, Ontario
1996 - Jim Rankin, Northmen, Orangeville, Ontario
1995 - Rusty Krueger, Northmen, Orangeville, Ontario
1994 - Curtis Palidwor, Salmonbellies, New Westminster, B.C.
1993 - Jason Campbell, Northmen, Orangeville, Ontario
1992 - Cam Bomberry, Arrows, Six Nations, Ontario
1991 - Tom Hawke, Athletics, St. Catharines, Ontario
1990 - Randy Mearns, Athletics, St. Catharines, Ontario
1989 - Craig Stevenson, Peterborough, Ontario ,
1988 - Bob Heyes, Esquimalt Legion, B.C. 
1987 - Paul Gait, Esquimalt Legion, Victoria, B.C.
1986 - Gary Gait, Esquimalt Legion, Victoria, B.C.
1985 - Paul Gait, Esquimalt Legion, Victoria, B.C.
1984 - Joe Nieuwendyk, Warriors, Whitby, Ontario
1983 - Doug Evans, James Gang, Peterborough, Ontario
1982 - Larry Floyd, James Gang, Peterborough, Ontario
1981 - Larry Floyd, James Gang, Peterborough, Ontario
1980 - John Jordan, Builders, Whitby, Ontario
1979 - John Swan, Cablevision, Burnaby, B.C.
1978 - Lloyd Symons, Cablevision, Burnaby, B.C.
1977 - Rod Bannister, Cablevision, Burnaby, B.C.
1976 - Kevin Alexander, Victoria, B.C. ,
1975 - Bob Wasson, Peterborough, Ontario ,
1974 - Tim Barrie, P.C.O.'s, Peterborough, Ontario
1973 - Paul Evans, P.C.O.'s, Peterborough, Ontario
1972 - John Grant, P.C.O.'s, Peterborough, Ontario
1971 - Ted Gernaey, Roadrunners, Richmond, B.C.
1970 - Brian McCutcheon, Maple Leafs, Lakeshore, Ontario
1969 - Jim Higgs, Green Gaels, Oshawa, Ontario
1968 - Jim Higgs, Green Gaels, Oshawa, Ontario
1967 - Gaylord Powless, Green Gaels, Oshawa, Ontario
1966 - Ken Winzoski, Salmonbellies, New Westminster, B.C.
1965 - Jim Higgs, Green Gaels, Oshawa, Ontario
1964 - Gaylord Powless, Green Gaels, Oshawa, Ontario
1963 - Merv Marshall, Green Gaels, Oshawa, Ontario


CLA Bi-Monthly Newsletter

Newsletter Sign-Up

Enter the text above:


Club Excellence Program

CLA Calendar of Events